Julkaistu sanomalehti Keskisuomalaisessa 16.10.2025
Kalervo Stranius kirjoitti Keskisuomalaisessa 14.10.2025 otsikolla Piispojen kapinointia käsityksiä, jotka kaipaavat täsmennystä. Straniuksen mukaan piispainkokous on ajanut kirkon avioliittokäsityksen muuttamista kirkolliskokouksissa eli kirkon ylimmässä päättävässä elimessä ja väittää piispojen nousseen kirkolliskokousta vastaan.
On kuitenkin syytä hahmottaa, että piispat ovat tehneet avioliittoesityksensä kirkolliskokoukselle nimenomaisesti kirkolliskokouksen pyynnöstä. Kirkolliskokous on esittänyt piispainkokoukselle vuosien saatossa useita pyyntöjä työskennellä avioliittokysymyksen ratkaisemiseksi. Straniuksen mainitsema piispojen antama pastoraalinen ohje oli sekin kirkolliskokouksen runsaan enemmistön piispainkokoukselle esittämä pyyntö.
Jos avioliittokysymyksen ratkaisemiseen kirkolliskokouksessa olisi riittänyt yksinkertainen edustajien enemmistö, se olisi ratkaistu myös siellä. Kun avioliittokysymystä käsiteltiin kirkolliskokouksessa viimeksi toukokuussa, runsas enemmistö kirkolliskokousedustajista äänesti piispainkokouksen esitystä mukailevan mallin puolesta.
Kirkolliskokouksessa päätöksentekoon olisi kuitenkin vaadittu poikkeuksellisen suuri, kolmen neljänosan enemmistö, ja tämä enemmistö ei toteutunut. Esityksen kaatuminen ei kuitenkaan estänyt piispoja antamasta pastoraalista ohjettaan – etenkin kun sitä oli piispainkokoukselta nimenomaisesti pyydetty.
Raamattua tulee tulkita ajassa ja näin on aina tehty. Raamatussa annetaan lukuisia raadollisia ja nykypäivän kulttuurissa järjettömiä ohjeita, joita kukaan ei pyrikään noudattamaan kirjaimellisesti, ja hyvä niin.
Stranius myös kysyy: ”Kun avioliitto-sanalla on yli kahden vuosituhannen mittainen vakiintunut merkitys, miksi muuttaisimme sitä?”. Suomen valtio on kuitenkin tuon merkityksen jo laajentanut. On syytä huomata, että kirkon laeissa ei myöskään rajata avioliiton osapuolten sukupuolia.
Stranius yhä väittää, ettei kirkon strategiasta ja visiosta juurikaan löydy tukea piispojen antamalle ohjeistukselle samaa sukupuolta olevien parien vihkimisestä ja kirkkojen ovien avaamisesta tälle. Tämäkin väite kaipaa oikaisua.
Kirkon tämänhetkinen strategia on nimeltäänkin Ovet auki ja sisältää linjauksia muun muassa yhdenvertaisuuden edistämisestä ja osallisuudesta. Kirkkohallituksen visio taas on olla rohkea uudistaja ja edelläkävijä kirkon parhaaksi. Kaikkien ihmisten palveleminen samanarvoisina on tämän vision mukaista.
Liisa Kuparinen, Karoliina Vallipuro, Tuulia Kuntsi ja Riku Bucht
kirkolliskokousedustajat Jyväskylästä (Liisa, Tuulia ja Riku) ja Laukaasta (Karoliina)
