Viime syksyn kyselytunnilla kysyin, millaisia ehkä uusiakin keinoja kirkolla ja seurakunnilla on seurakuntavaaleista viestimiseen tilanteessa, jossa merkittävät sosiaalisen median yritykset linjasivat, ettei niiden alustoja voi enää käyttää poliittisten ja yhteiskunnallisten kysymysten mainontaan. Vastauksessa todettiin, että linjauksen käytännön vaikutus juuri seurakuntavaaleihin oli tuolloin vielä epäselvä.
Suomalaisten suhtautuminen kirkkoon on muuttunut myönteisemmäksi, etenkin nuorten keskuudessa, ja kirkkoon liittyjien määrä on ollut kasvussa. Tässä tilanteessa edellisten seurakuntavaalien äänestysprosenteissa on selvästi kasvupotentiaalia. Olisi perusteltua, että kirkossa, hiippakunnissa ja paikallisseurakunnissa asetetaan selkeät tavoitteet ja tehdään konkreettinen toimenpidesuunnitelma äänestysprosentin nostamiseksi.
Millaisia keinoja nyt, puoli vuotta myöhemmin, on tunnistettu ja aiotaan toteuttaa äänestysaktiivisuuden kasvattamiseksi seurakuntavaaleissa?
Liisa Kuparinen
